آشنایی با جوشکاری طلا و کاربردهای آن

10 شهریور 1401

جوشکاری طلا شاید به خاطر کاربردهای صنعتی آن در زمینه هایی مانند هوافضا و هواپیمایی بیشتر شناخته شود. بنابراین به دلیل دقت و پیچیدگی جوش ها، می تواند در دست یک جوشکار ماهر تولید شود. همچنین جوشکاری TIG ارتباط زیادی با هنر و صنعت دارد. به همین دلیل جوشکاری TIG روش انتخابی در بین کسانی است که با فلزات گران بها از جمله طلا و نقره کار می کنند.


کاربرد جوشکاری طلا

قابل ملاحظه ترین کاربرد طلا برای تعمیر و ساخت جواهرات است، اما با تماس های الکتریکی و کاربردهای دندان پزشکی نیز استفاده می شود.

نحوه جوشکاری طلا

در ابتدا، شما باید نوع صحیح تجهیزات جوشکاری TIG را داشته باشید، از دستگاه جوش اینورتر شروع می شود که می تواند تا 1 آمپر شروع شود. در مرحله بعدی، شما به یک مشعل 50 آمپر و یا الکترودهای 0.20 یا .040 (برای مواد نازک تر) نیاز خواهید داشت. و در آخر اینکه، شما به آرگون خالص به عنوان گاز محافظ خود احتیاج دارید. با نصب تجهیزات مناسب و آشنایی با فنون مناسب، شما به عنوان یک حرفه ای در حال جوشکاری طلا توسط جوش TIG خواهید بود.

تجهیزات برای جوشکاری طلا

طیف گسترده ای از تجهیزات جوشکاری TIG وجود دارد که بیشتر آنها برای کاربردهای تجاری و صنعتی مناسب ترند. از آنجا که جوشکاری TIG طلا فرآیند بسیار ظریف تری نسبت به جوشکاری TIG از فولاد ضد زنگ یا آلومینیوم است، تجهیزات خاصی که شما نیاز دارید نیز خاص می باشد.

دستگاه جوشکاری

دستگاه های جوشکاری امروزی از پیشرفت های بیشماری در فناوری برخوردارند که باعث قدرتمندتر شدن آنها از هر زمان دیگری می شود. در حالی که هنوز هم از نظر صرفه جویی در مصرف انرژی و کار با آنها راحت تر هستند. بسیاری از مدل ها را می توان به خروجی های استاندارد ولتاژ 120 ولت متصل کرد. وقتی صحبت از جوشکاری طلا توسط TIG می شود، ویژگی های مختلفی وجود دارد که شما باید در یک دستگاه جوشکاری جستجو کنید. جهت آموزش تعمیر اینورتر جوشکاری به بخش مطالب کاربردی سایت مراجعه نمایید.

توابع پالسر دستگاه جوشکاری

یکی از ضروریات اساسی این است که دستگاه جوشکاری دارای ویژگی پالسر باشد که سه کار انجام می دهد:

تنظیم کردن پالس ها در ثانیه:

فرکانس چرخه های پالس عمق جوش را کنترل می کند و معمولا با جوشکاری با کیفیت بالاتر مطابقت دارد، زیرا افزایش تحریک باعث ایجاد ناخالصی های سطح می شود. در هنگام برخورد با مواد نازک تر، جوشکار باید مراقب باشد که تعداد پالس ها را در ثانیه بیش از حد زیاد قرار ندهد و در معرض خطر مشت زدن به مواد نباشد.

تنظیم کردن آمپراژ:

اکثرا از طریق پدال پا کنترل می شود، در حالی که حداکثر دمای تنظیم شده از 1 تا 200 است. به عنوان یک روند کلی، هرچه آمپراژ بالاتر باشد، دما در نقطه جوش بالاتر خواهد بود. برای کارهای ظریف شامل قطعات نازک یا کوچک، تنظیمات پایین آمپراژ اطمینان می دهد که اجزای فلزی هنگام جوشکاری TIG آسیب نمی بینند.

تنظیم کردن درصد آمپراژ پس زمینه:

این در اصل درصدی از اوج آمپراژ می باشد و معمولا بین 30 تا 60 درصد تنظیم می شود. بنابراین اگر اوج آمپراژ روی 100 آمپر و آمپراژ پس زمینه روی 45٪ تنظیم شود، در این صورت هر چرخه پالس از اوج 100 آمپر به آمپراژ زمینه 45 تغییر می یابد.

برخی از پروژه های جوشکاری TIG شامل جواهرات طلا یا نقره به فرکانس پالس پایین (یک پالس در ثانیه یا پایین) و آمپراژ کم با جوش های میلی متر یا کوچک تر (در اصل، جوشکاری نقطه ای) نیاز دارند، در حالی که برای برخی دیگر به آمپر بالاتر از 100 آمپر یا بیشتر نیاز دارید نفوذ به قطعات فلزی ضخیم تر و یا ترکیب عناصر بزرگ با هم.

دستگاه جوش نوع اینورتر

استفاده از دستگاه جوشکاری نوع اینورتر برای جوشکاری طلا TIG به شما این امکان را می دهد تا به یک پریز دیواری معمولی 120 ولت متصل شوید و AC خانگی را به برق DC تبدیل نمایید تا مشعل جوشکاری را تامین کند.

بیشتر بخوانید: آموزش تعمیر اینورتر جوشکاری

مشعل جوشکاری

در اکثر اوقات، زمان کار کردن با فلزات گران بها مثل طلا، مواد شما نسبتا کوچک، نازک یا هردو مورد خواهد بود. بنابراین این نکته مهم است که شما مشعل جوشکاری را باتوجه به قطعات جوشکاری TIG به درستی اندازه کنید. در غیر این صورت، خطر سوزاندن از طریق قطعات نازک یا بدتر از آن، کاهش طلا یا نقره به یک ظرف ذوب شده وجود دارد.

مزایای جوشکاری طلا توسط TIG

برای قطعات پیچیده، عناصر منفرد را می توان پیش از مونتاژ از قبل به پایان رسانده و قبل از جلا دادن، اجازه داد تا مناطقی که دسترسی به آنها دشوار یا غیرممکن است، تحت درمان قرار گیرند.
ریخته گری غالباً یک فرآیند ناقص است، و حفره های سوراخ دار و سایر انواع خالی مواد، اتفاقات کاملاً رایجی است.
جزئیات و ویژگی های خاصی وجود دارد که ریخته گری و سایر روش های ساخت نمی توانند به آنها برسند.
قطعات می توانند با تقویت مناطق خاص با تکیه گاه ها، مهاربندها و جوش فیله، از نظر ساختاری قوی تر شوند.
همراه با ریخته گری، می توان از جوشکاری طلا در فرآیند مونتاژ اجزای پیش ساخته استفاده کرد تا ساخت مقیاس گسترده تری از قطعات. به عنوان مثال، مجموعه ای از موارد با انتشار محدود یا کارهای ویژه سفارش داده شده را امکان پذیر کند. همانطور که تجهیزات جوشکاری TIG همچنان از نظر فنی پیشرفته تر و در فرآیند یادگیری و کار با آن ساده تر می شوند، کاربردهای شکل جوشکاری TIG به طور تصاعدی گسترش می یابد.

کلام آخر
در جوشکاری TIG، زمانی که TIG طلا و سایر فلزات گران بها را جوش می دهد. باید به چندین نکته ایمنی توجه نمایید که این افدامات احتیاطی به ویژه به دلیل داشتن فضای کوچک و محصور در مقایسه با امکانات تجاری و صنعتی گسترده تر، به خصوص در جواهرات بسیار مهم است. ممنونیم که تا پابیان این مقاله همراه ما بودید. جهت مشاهده مقالات جوشکاری و آموزش تعمیر اینورتر جوشکاری به وب سایت ما مراجعه نمایید.

دیدگاه‌ها
0 از 5