10 نکته ایمنی کار با دریل

01 بهمن 1401

از کاربردی ترین ابزارها در کارهای صنعتی یا خانگی دریل ها هستند. به کمک این ابزار می توانید. سوراخ هایی با اندازه های مختلف در سطوحی از جمله سطوح چوبی، سطوح فلزی، سیمانی و غیره ایجاد کنید. با افزودن لوازم جانبی به دریل می توانید از آن برای سنباده زدن، باز کردن و بستن پیچ ها، پرداخت و یا حتی برش استفاده کنید. 
قبل از شروع به استفاده از هر ابزاری اول باید نحوه کار با آن ابزار و به خصوص نکات ایمنی استفاده از آن را بدانید. آموختن اصول استفاده از ابزار در افزایش طول عمر آن و سلامت شما تاثیر بسزایی دارد. اگر از این ابزار تا کنون در خانه یا محل کار خود استفاده کرده اید یعنی اصول کار با آن را می دانید. با این حال خالی از لطف نیست که نکات ایمنی کار با دریل را برای افزایش کارایی دریل و حفظ سلامت خود مرور کنید.


1- نوع دریل را مناسب با کاربردتان انتخاب کنید

اندازه و نوع مناسب دریل و مته برای حفاری موفق ضروری است. البته دریل های بسیار متنوعی از جمله دریل های سیمی برقی، دریل ضربه ای سیمی، آچار ضربه ای سیمی و غیره وجود دارد که تمامی شرکت ابزار رونیکس می تواند در اختیار شما قرار دهد.

2- لباس کار ایمنی و لباس های محافظ را فراموش نکنید

استفاده از عینک ایمنی را فراموش نکنید. برای جلوگیری از استنشاق گرد و غبار از ماسک های تنفسی استفاده کنید. وسیله دیگری که به ایمنی شما کمک می کند، دستکش های مناسب اندازه دست شماست.

3- مطمئن شوید که سه نظام دریل به اندازه کافی سفت شده است

قبل از شروع سوراخ کاری، مطمئن شوید که مته در سه نظام محکم و روان کار می کند. در صورتی که سه نظام شل باشد، مته نمی چرخد. برای سفت کردن سه نظام در مته، ابتدا مته را داخل سه نظام قرار دهید. سپس، سه نظام را سفت کنید تا چند بار کلیک کند. پس از آن، سه نظام را به عقب بچرخانید، تا زمانی که یک کلیک را بشنوید و احساس کنید. با شنیدن صدای آخرین کلیک متوجه می شوید که مته به طور ایمن در جای خود قرار گرفته است.

4- قطعه کار خود را سفت کنید

برای جلوگیری از هر گونه حرکت در قطعه کار، قبل از شروع مته کاری، آن را با یک گیره سفت کنید. بعد از اینکه قطعه را با گیره محکم کردید، دریل را با دو دست نگهدارید تا تسلط بیشتری به آن داشته باشید.

5- به دریل زیاد فشار وارد نکنید

عملیات حفاری باید توسط خود موتور انجام شود، بنابراین نباید به دریل فشار بیاورید زیرا ممکن است بلغزد یا موتور آسیب ببیند. تنظیم سرعت و میزان فشاری که  به سطح اعمال می‌کنید، به جنس آن سطح بستگی دارد. به طور مثال، برای ایجاد سوراخ در یک سطح چوبی ناهموار میتوانید سرعت و فشار را افزایش دهید اما اگر میزان فشار زیادی از حد بالا رود احتمال شکسته شدن چوب وجود دارد. بنابراین وقتی سوراخی را روی چوب شروع می‌کنید، سعی کنید کمی آهسته‌تر حرکت کنید و قطعه را تا حد ممکن صاف نگه دارید تا خطر خرد شدن را کاهش دهید.

6- از لباس های گشاد و جواهرات در هنگام دریل کردن استفاده نکنید

زمانیکه از دریل استفاده می کنید نباید لباس هایی با آستین بلند و گشاد به تن داشته باشید یا از جواهراتی مانند گردنبند استفاده کنید. حرکت آن می تواند اجسام آویزان را گرفته و بکشد، که منجر به یک موقعیت خطرناک می شود. بنابراین، هنگامی که در حال دریل کردن هستید، موهایتان را اگر بلند است ببندید و اگر لباستان بلند و گشاد است، آستین ها را بالا بزنید.

7- محل حفاری را علامت بزنید

ایجاد سوراخ روی سطوحی مانند شیشه و فلز کمی سخت تر است زیرا ممکن است دریل روی آن بلغزد. پس بهتر است اول با یک میخ روی سطح بکوبید و جای حفره را علامت بزنید. سپس از یک مته کوچک برای ایجاد سوراخ استفاده کنید و بعد با مته اصلی دریل کنید. این کار به شما کمک می کند تا به راحتی سوراخ کنید و تمیز کنید. هنگام کار بر روی کاشی، می توانید یک تکه کاغذ نیز روی نقطه مورد نظر بچسبانید تا از لیز خوردن مته جلوگیری کنید.

8- وقتی آب روی آن ریخت، مته را خاموش کنید

اگر آب روی دریل سیمی برقی شما ریخت، آن را از برق بکشید، سپس آن را با تفنگ حرارتی یا خشک کن معمولی خشک کنید تا از خطر برق گرفتگی یا سوختن ابزار خود جلوگیری کنید. اگر از دریل شارژی استفاده می کنید، باتری را خارج کرده و دستگاه را بگذارید تا خشک شود. البته برخی دریل های شارژی ضد آب هستند که می توانند در برابر آب مقاومت کنند.

9- از پایه دریل استفاده کنید

زمانیکه تصمیم به ایجاد سوراخ در یک سطح سفت و محکم دارید از پایه دریل استفاده نمایید. این پایه همانند یک راهنما به کمک شما می آید.

10- دریل سیمی را از کابل آن نگیرید یا آویزان نکنید

دریل های سیم دار را هرگز از کابل آویزان نکنید. گرفتن و آویزان کردن دریل از کابل در زمان حمل آن موجب قطع شدن سیم و اتصال کوتاه آن می شود. 

جمع بندی

در برخی مواقع تصمیم به استفاده از ابزارهای برقی و صنعتی مانند دریل ها می گیریم اما نمی‌دانیم چگونه از آنها به صورت ایمن و درست استفاد ه کنیم. در این مقاله از فنی و حرفه ای ابزار طباطبایی سعی کردیم شما را با اصول ایمنی استفاده از دریل ها آشنا کنیم تا در در حفظ سلامت شما سهمی هر چند کوچک داشته باشیم. امیدواریم این مقاله برای شما سودمند بوده باشد. اگر در استفاده از دریل خود دچار مشکل شدید و احساس کردید باتری آن مشکل دارد با مطالعه مقاله تعمیر باتری دریل شارژی می توانید، مشکل را برطرف نمایید.
 

اشتراک گذاری:
دیدگاه‌ها
0 از 5